ROZCESTNÍK ZAČÍNAJÍCÍHO LEKTORA, VŠEOBECNÝ SEMINÁŘ
- Datum konání: 12. 11. 2025 - 14. 11. 2025
- Místo konání: SEVER, Horní Maršov, DOTEK
- Odkaz na přihlašovací formulář: https://forms.gle/n3HT3MFVQFiX1Rop8
- Kontaktní osoba: Blanka Toušková
- Kontaktní mail: info@pavucina-sev.cz
ROZCESTNÍK ZAČÍNAJÍCÍHO LEKTORA, VŠEOBECNÝ SEMINÁŘ
Seminář je určen pro začínající lektory (programové pracovníky EV a EP).
Specifikace základní vstupní úrovně znalostí a dovedností účastníků
Začínající lektoři s cca 1 rokem praxe, maximálně 2 roky, zejména při lektorování školních skupin (MŠ, ZŠ, SŠ). Všeobecný přehled o ochraně ŽP, základní zkušenost s lektorským působením.
Vzdělávací cíl semináře
Poskytnout účastníkům základní vhled do environmentální výchovy v kontextu s aktuálními dokumenty, umožnit jim porozumět cílům EV a osvojit si základní metodické postupy a lektorské dovednosti potřebné pro dosahování cílů programů EV, povzbudit jejich motivaci pro práci lektora EV a ukázat příležitosti pro další rozvoj.
Soupis hlavních prostředků – aktivit semináře
Úvod do cílů a témat EVVO. Ukázka a rozbor programu. Výstavba programu od cíle k prostředkům. Vyzkoušení metod a forem práce, které jsou pro EV charakteristické. Jak naplňují environmentální programy RVP. Debata o lektorských dovednostech. Reflexe semináře.
Metody a formy využité v rámci semináře
Vše bude probíhat praktickou formou, při níž se účastníci aktivně zapojí a mnohé si přímo vyzkouší (metody zkušenostního učení).
Zahrne: individuální i skupinovou práci, absolvování a rozbor lekce postavené dle EUR a/či jiné metodiky, nácvik sestavení programu, sdílení a diskuzní aktivity, kritický rozbor RVP a metodických materiálů, terénní aktivity, reflektivní postupku.
Přibližně 25% až 40% semináře je plánováno venku.
Lektorský tým
Seminář povede lektorský tým organizace SEVER v Horním Maršově – Milada Dobiášová, Jakub Vebr, Jáchym Škoda a Jiří Kulich.
RNDr. Jiří Kulich
Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a pedagogickou způsobilost získal na Pedagogické fakultě UK. Dlouhodobě se věnuje environmentální výchově. V Krkonoších v Horním Maršově založil jedno z prvních a nejvýznamnějších středisek ekologické výchovy – SEVER, v něm působí jako ředitel. Věnuje se vzdělávání učitelů, metodické činnosti ve vzdělávání pro udržitelný rozvoj, tvorbě krajských a národních koncepcí a strategií v oblasti vzdělávání a ochrany životního prostředí. Veřejně se angažuje i v dalších rolích – místopředseda Vědecké sekce Rady Krkonošského národního parku a místopředseda Výboru pro vzdělávání Rady vlády pro udržitelný rozvoj. V roce 1989 byl u založení asociace ekologických neziskových organizací Zelený kruh a v občanském sektoru působím dodnes, spolupracuji zejména se Zeleným kruhem, SKAV, FORS. V roce 2004 získal Cenu Josefa Vavrouška, od té doby je členem poroty této ceny.
Mgr. Milada Dobiášová
Vystudovala Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Sociologie, absolvovala mj. kurz Čtením a psaním ke kritickému myšlení v délce 40 hodin a on-line kurz ČvT o klimatické změně. Pracuje od r. 2010 dosud ve Středisku ekologické výchovy SEVER Horní Maršov jako lektor výukových programů pro žáky ZŠ a SŠ, vede semináře pro pedagogy na téma čtenářská gramotnost, koordinuje mezinárodních školní projekty, aktuálně např. projekt Biolearn II (Erasmus+), je spoluautorkou metodik pobytových výukových programů a dlouhodobých školních projektů.
Jakub Vebr
Jakub Vebr působil 6 let jako učitel zeměpisu na základní škole, 12 let vede pobytové programy pro žáky základních a středních škol. Vzdělává učitele v oblasti klimatického vzdělávání – především využití simulačních her a mapování dopadů klimazměny. Je spoluautorem metodiky Klimatické Školy pro udržitelný život a dalších lekcí, které se zabývají snižováním uhlíkové stopy. Má zkušenosti s vedením národních i mezinárodních projektů.
Mgr. Jáchym Škoda
Vystudoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy, obor. Orální historie a soudobé dějiny. Absolvoval kurzy: Facilitace, on-line kurz ČvT o klimatické změně, Storytellingu, Místně zakotveného učení, Badatelsky orientované výuky a mnohé další. Ve Středisku ekologické výchovy Horní Maršov o.p.s. pracuje od roku 2015, na pozici lektora od roku 2018. Neformálnímu vzdělávání mládeže se věnuje téměř 20 let. V současnosti pracuje na pozici „vedoucí lektorů dětí“. Jeho pracovní náplní je realizace pobytových programů pro žáky ZŠ a SŠ a jejich metodický rozvoj, spolupráce na vedení seminářů pro dospělé (MZÚ, neformální vzdělávání dětí) a administrace projektů.
Časový harmonogram
Seminář je třídenní, s časovou dotací 19,5 hodin, začíná se i končí obědem.
První den (6,5 hodiny výuky):
Druhý den (9,5 hodin výuky):
Třetí den (3,5 hodiny výuky):
Pro vydání osvědčení je nutné absolvovat celý seminář v počtu 19,5 hodin. Pokud odjedete dříve, bude na vašem osvědčení uveden pouze počet absolvovaných hodin.
Účastnický poplatek
Účastnický poplatek činí 3 000 Kč pro členy Pavučiny, 4 500 Kč pro ostatní účastníky. V ceně je zahrnuto ubytování, stravování (plná penze, strava vegetariánská) a program. Cena nezahrnuje dopravu účastníků do místa konání semináře. Seminář je určen pro minimálně 15 a maximálně 22 účastníků, přednost mají dříve přihlášení.
Účastnický poplatek bude uhrazen na účet Pavučiny na základě vystavené faktury po uzavření přihlašování. Poplatek se hradí předem a je nevratný. V případě, že se přihlášený účastník nebude moci semináře zúčastnit, může jeho vysílající organizace vyslat náhradníka.
Seminář není akreditovaný.
Přihlášky
Přijímání přihlášek bude ukončeno, jakmile bude naplněna kapacita semináře, nejpozději však 19. září 2025. Po tomto datu je možné se přihlásit pouze na základě osobní domluvy. Pokud zájem o seminář výrazně převýší jeho kapacitu, vyhrazuje si Pavučina právo dodatečně omezit počet účastníků z jedné organizace. S přihlášením neváhejte.