NPO – JAK NA NÁROČNÁ TÉMATA V KLIMATICKÉM VZDĚLÁVÁNÍ
- Datum konání: 27. 11. 2024 - 29. 11. 2024
- Místo konání: SEVER, Horní Maršov, DOTEK
- Odkaz na přihlašovací formulář: https://forms.gle/xkQyqNGWfkVgWqbk7
- Kontaktní osoba: Blanka Toušková
- Kontaktní mail: info@pavucina-sev.cz
NPO – JAK NA NÁROČNÁ TÉMATA V KLIMATICKÉM VZDĚLÁVÁNÍ
Seminář splňuje podmínky výzvy NPŽP č. 6/2022 (v rámci NPO). Je určen pro pokročilé lektory – určený programovým pracovníkům, kteří se EV a EP věnují delší dobu a mají zkušenosti s touto činností.
Vzdělávací cíl semináře
Umožnit účastníkům osvojit si metodické postupy a věcné znalosti potřebné pro práci s méně frekventovanými a náročnými tématy klimatického vzdělávání.
Anotace semináře
Představení principů a cílů klimatického vzdělávání, Ukázky a rozbor lekcí zaměřených na témata „klimatický žal a práce s emocemi“, „jak mluvit s učiteli a mladými lidmi o evropské klimatické politice – “Zelené dohodě“, „co lze poznat o klimatických změnách v místě na satelitních snímcích“, „klima jako místní problém“, Představení materiálů z webu ucimoklimatu.cz a dalších zdrojů. Reflexe semináře.
Metody a formy využité v rámci semináře
Lekce postavené dle EUR a dle principů MZU, diskusní aktivity, práce v malých skupinách, simulační hry, průzkum v budově a terénu, reflektivní postupka.
Až 30% semináře může proběhnout venku.
Lektorský tým
Seminář povede lektorský tým organizace SEVER Horní Maršov, o. p. s.
Mgr. Kateřina Borovinová
Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor mezinárodní rozvojová studia. V oblasti EVVO pracuje 5 jako lektorka krátkodobých i dlouhodobých programů. Má taktéž zkušenosti s koordinováním a vedením tuzemských i zahraničních projektů, např. Jak šetrně podnikat (OPVK), Školy pro šetrnou turistiku (SFŽP), Mikroprojekty mladých (MZV), Učíme se reagovat na změnu klimatu (MŽP), Mládež pro udržitelný život (Erasmus+) aj. Má zkušenosti se vzděláváním v oblasti aktivního občanství, klimatické změny, šetrné turistiky a podnikavosti. V roce 2022 garantovala Světový kongres mladých o environmentální výchově (13. – 17. 3. 2022, Praha), který propojil a podpořil mladé lidi, kteří jsou aktivní v oblasti životního prostředí, ochrany klimatu, udržitelnosti či veřejného dění. Během pětidenního akčního programu, kterého se účastnilo cca 120 lidí z 22 zemí světa, mimo jiné (a jako hlavní produkt) společně vytvořili poselství o tom, jak vnímají roli environmentálního vzdělávání a jaké klíčové změny navrhují. To představili na Světovém kongresu environmentální výchovy (WEEC) a také o něm vedli debatu s aktéry z oblasti ochrany životního prostředí anebo vzdělávání.
Ing. Eliška Hájková
Eliška Hájková je absolventkou Fakulty životního prostředí Ústí nad Labem, obor revitalizace krajiny. Pedagogickou způsobilost nabyla doplňkovým pedagogickým studiem na PedF Hradec Králové, má 11 let praxe v ekologické výchově v pozici pedagogické pracovnice (výukové programy pro 1. st., 2. st. ZŠ a SŠ, semináře pro pedagogy). Podílela se na odborných publikacích vydaných v rámci školních projektů (např.: Krkonoše vnitřní a vnější, SIEU – školy pro inteligentní využívání energie). Je absolventkou kurzu Čtením a psaním ke kritickému myšlení v environmentální výchově).
Jakub Vebr
Jakub Vebr působil 6 let jako učitel Zeměpisu na základní škole, 10 let vede pobytové programy pro žáky základních a středních škol. Vzdělává učitele v oblasti klimatického vzdělávání – především využití simulačních her a mapování dopadů klima změny. Je spoluautorem metodiky Klimatické Školy pro udržitelný život a dalších lekcí, které se zabývají snižováním uhlíkové stopy. Má zkušenosti s vedením národních i mezinárodních projektů.
Mgr. Jakub Opršal
Vystudoval obor Environmentální studia na Masarykově univerzitě. Pracuje v oblasti ekologické výchovy 7 let, nejprve jako lektor jednodenních a pobytových ekologických výukových programů pro děti z mateřských, základních a středních škol na Lipce. Nyní pracuje ve středisku SEVER, Horní Maršov. Zde se podílí na předávání environmentálních znalostí dětem i dospělým. Tvůrce metodických materiálů v oblasti environmentální výchovy, především o klimatické změně. Aktuálně se věnuje především tématu jak vzdělávat o změně klimatu a oblasti místně zakotveného učení. Administruje a tvoří obsah webu Učím o klimatu. Vede mezinárodní projekty.
Časový harmonogram
Seminář je třídenní, s časovou dotací 18 hodin, začíná se i končí obědem.
Pro vydání osvědčení je nutné absolvovat celý seminář v počtu 18 hodin. Pokud odjedete dříve, bude na Vašem osvědčení uveden pouze počet absolvovaných hodin.
Účastnický poplatek
Účastnický poplatek činí 3 000 Kč pro členy Pavučiny, 4 500 Kč pro ostatní účastníky. V ceně je zahrnuto ubytování, stravování (plná penze, strava vegetariánská) a program. Cena nezahrnuje dopravu účastníků do místa konání semináře. Seminář je určen pro minimálně 15 a maximálně 22 účastníků, přednost mají dříve přihlášení.
Účastnický poplatek bude uhrazen na účet Pavučiny na základě vystavené faktury po uzavření přihlašování. Poplatek se hradí předem a je nevratný. V případě, že se přihlášený účastník nebude moci semináře zúčastnit, může jeho vysílající organizace vyslat náhradníka.