POVODNĚ/SUCHO
POVODNĚ/SUCHO
Co může pro sebe udělat obec i každý z nás?
Vhodnou péčí o pozemek můžeme předejít závažným problémům a zlepšit obyvatelnost území.
PODPORUJTE ZELEŇ
Teplotní rozdíl mezi ulicí bez zeleně a ulicí se zelení může být až 10 °C a rozdíl ve vlhkosti 20 %. Mnohde se při velkoryse pojaté rekonstrukci náměstí dala přednost parkovacím místům či honosné dlažbě před stromy a keři. Taková místa se v létě stávají výhní a nepřejí pobytu lidí. Vhodně udržovaná zeleň zároveň zmírňuje ničivé dopady povodní. Stromy snižují potřebu klimatizace a vytápění až o 30 %. Kořeny zpevňují
půdu a brání její erozi, zadržují také vodu a podporují její vsakování. Brání tak rychlému odtoku a vzniku povodní.
CHRAŇTE PŮDU
Půdě i vodě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkou hrozbou je eroze půdy (přibližně pro 53 % z rozlohy ČR!). Z půdy jsou tak vyplavovány živiny, práce i peníze, např. ve formě promarněných hnojiv. Erozi půdy brání les, křovinaté meze a travnaté plochy v krajině i humus, který půdu stmeluje. Erozi půdy urychluje jízda vozidel mimo cesty, pěstování širokořádkových plodin (např. kukuřice) či orba po spádnici.
CHRAŇTE MOKŘADY
V deštivých obdobích mokřady zadržují a v suchých uvolňují velké množství vody. Brání tak povodním i ničivému suchu. K tomu ještě vodu filtrují, vstřebávají znečištění a v jejich usazeninách je poután uhlík, jehož nadbytek v atmosféře působí škodlivě. Mokřady můžete cíleně zakládat v podobě malých prohlubní kdekoliv v krajině, kde je dostatečně vysoká hladina spodní vody nebo její povrchový přítok. Význam mají i takové mokřady, které na část roku vyschnou.