Krajská konference k environmentální výchově v mateřských školách Liberecká MRKVIČKA 2023
- Datum konání: 3. 5. 2023
- Místo konání: STŘEVLIK - Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje, Oldřichov v Hájích
- Odkaz na web: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeTZSVIfe_I3QJnEjhZcUYN5cBZc_a73LKrl_VAqD_V0mivfg/viewform
- Kontaktní osoba: Jana Modrá
- Kontaktní mail: jana.modra@strevlik.cz
Krajská konference k environmentální výchově v mateřských školách Liberecká MRKVIČKA 2023
Téma - PTÁKOVINY
PTÁKOVINY
Konference o tom, jak pomáhat ptákům v našem okolí a jak ptačí témata využít ve vzdělávání ve školce – vážně i nevážně.
DÍLNY
Ptačí rok
Bc. Lenka Hronešová – ředitelka a lektorka Střediska ekologické výchovy SEVER Hradec Králové, autorka řady metodických publikací a pracovních listů. Ekovýchově se věnuje bezmála čtvrt století. Ráda o přírodě učí, ale hlavně v ní pobývá a zažívá dobrodružství. Zajímá ji, proč se věci dějí a jaká je souvislost mezi příčinou a následkem.
Ptáci jsou našimi blízkými sousedy. Tak, jak se z jejich zpěvu radujeme po celý rok, mohou nás všemi ročními obdobími provázet i v naší MŠ v podobě tematické výuky, sestavené z integrovaných vzdělávacích celků. Přijďte se inspirovat a prakticky si vyzkoušet pestrou škálu aktivit a seznámit se s novými pomůckami.
Ptáče jménem ptáče aneb o ptácích v příbězích
PaedDr. Lenka Hřibová – zakladatelka spolku Semínko země, jehož posláním je umožnit dětem i ve virtuálním a betonovém 21. století pravidelný a blízký kontakt s přírodním prostředím. Přes 10 let provozuje přírodní klub Kořínek v Semilech a lesní rodinné centrum na Všeni u Turnova. Dlouhodobě spolupracuje s knihovnou v Železném Brodě (projekt BOOKSTART – S knížkou do života) a nyní realizuje projekt Semínko mezi řádky (dětská literatura jako zdroj EVVO).
Z příběhů je utkán svět. Tato dílna proto bude o ekonaratologii a dětské literatuře jako součásti EVVO. Představíme si mimo jiné knížku V. Hurdové „Ptáče jménem ptáče“. Další knížka „Jmenuji se orel“ – příběh zachráněné slepice z velkochovu souvisí i s naší praktickou zkušeností s komunitním chovem slepic a otevírá široké téma kontaktu dětí se zvířaty. Samozřejmostí budou i nějaké doplňkové „ručprčky“ k tématu.
Ptačí procházka
Mgr. Martin Pudil – zoolog, ornitolog, vedoucí přírodovědného oddělení Severočeského muzea v Liberci, dlouholetý aktivní člen České společnosti ornitologické. Zabývá se výzkumem a ochranou ptactva na Liberecku a přes 20 let organizuje vycházky a akce pro veřejnost, jako je Vítání ptačího zpěvu či Festival ptactva.
Na vycházce do okolí budeme pod vedením zkušeného ornitologa pozorovat ptáky, dozvíme se spoustu zajímavostí z jejich života a tipů, jak jim pomáhat. Součástí procházky bude i „škola“ několika základních ptačích hlasů. Pokud počasí dovolí, proběhne i ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Ptákoviny
Mgr. Jitka Feřtová – zooložka Správy CHKO Jizerské hory a dlouholetá členka České společnosti ornitologické. Spolupořádá akce pro veřejnost, jako Soví noc či Vítání ptačího zpěvu. Málokdo umí své odborné znalosti a praktické zkušenosti propojit se schopností je hravě předávat dětem, jako ona.
Na dílně si sestavíme „nápadník“ s osvědčenými i vtipnými aktivitami a hrami s ptačí tématikou a vyzkoušíme si vyrobit ptačí pítka. Ta mohou sloužit (nejen) ptákům k pití či koupání, ale také nám k jejich pozorování, k ozdobení zahrady i k propojení s dalšími environmentálními tématy, jako je hmyz či voda v zahradě.